Затирання для швів: як вибрати, нанести та видалити надлишки

Практично будь-який сучасний ремонт або інші оздоблювальні роботи включають облицювання поверхонь керамічною плиткою. Це досить популярний матеріал, дуже зручний при тривалій експлуатації. За допомогою керамічної плитки можна створити свій, особливий інтер'єр, багатий на квіти і відтінки. Облицювання проводиться за допомогою спеціального клею, всім відомі його характеристики та важливість. Але не менш важливим є і інший матеріал, що використовується для облицювання  затирка для швів. Не багато хто розуміє важливість цього будівельного матеріалу, а неякісна робота з затирання швів може зіпсувати всю роботу і призвести до передчасного відшаровування плитки.

Як вибирається затирка

затирання для плитки фото

При виборі затирального матеріалу для керамічної плитки необхідно враховувати такі нюанси, як рівень вологості та перепади температур у цьому приміщенні, механічні навантаження, які супроводжуватимуть облицювання у процесі експлуатації.

Основна маса затирок представлена у вигляді сухих будівельних сумішей, які для надання пластичності розводять чистою водою. Класифікують їх за матеріалом виготовлення. Найбільш поширені затирання на цементній основі, але на українському ринку будівельних матеріалів можна знайти і суміші на основі епоксидних смол.

За допомогою різних спеціальних добавок із полімерів, виробники надають затирочним сумішам особливі характеристики. Існують суміші для обробки керамічної плитки на вулиці, тобто в умовах низьких або високих температур, що перешкоджають проникненню вологи, що мають антисептичні властивості.

Найпоширенішим критерієм для добірки затирання є вибір за кольором. Тут можливі два варіанти – підбірка під колір плитки та вибір суміші, що кардинально відрізняється за кольором від кахлю. Перший варіант підходить для вирівнювання загального малюнка, другий – ndash; контрастний, спрямований на підкреслення рельєфності. Вибір потрібно робити залежно від дизайнерських рішень вашого ремонту.

Для затирання швів між керамічними плитками на стіні та на підлозі застосовується однаковий вид затиральної суміші, особливих сумішей для кожного виду не існує. Тільки необхідно звернути увагу на витрату матеріалу, тому що при облицювання стін міжплиткові шви вдвічі тонші, ніж шви при облицюванні підлоги.

Які інструменти слід підготувати для затирання швів

Основним інструментом, необхідним для нанесення розчину, є шпатель. Відрізняються шпателі розмірами, можуть бути металевими і гумовими. Тут складно радити, все залежить від якості самого облицювання, досвідченості та майстерності фахівця, який проводитиме затирання.

Зміш готують у сухій та чистій ємності. Розмішують її звичайним малярським шпателем, але якщо необхідний великий обсяг можна використовувати міксер або електродриль зі спеціальною насадкою. Але при використанні електроприладів розмішування слід проводити на невеликих обертах та уникати попадання повітря у розчин. Справа в тому, що бульбашки повітря в готовому затиранні здатні послаблювати міцність розчину.

Обов'язково слід вивчити інструкцію виробника, вказану на упаковці сухої суміші, особливо зверніть увагу на час застигання готової суміші. Затирання швів досить кропітка робота, тому приготувавши великий обсяг розчину, можна не встигнути його виробити, і він застигне. Рекомендується готувати розчин невеликими порціями.

Щоб очистити керамічну плитку від зайвого розчину, необхідно запастися губкою або щільним поролоном. Бажано плавно обрізати краї губки, щоб вийшли закруглення. Використовуючи таку губку для очищення надлишків, на розчині, що застигає, не залишиться непотрібних розлучень і подряпин. Для подальших маніпуляцій може знадобитися терка, розшивка та м'яка тканина для фінішного прибирання.

Для забезпечення безпеки власного здоров'я рекомендується використовувати рукавички та захисні окуляри. А при великих обсягах роботу із сухими будівельними сумішами слід проводити у спеціальних респіраторах.

Підготовчі роботи

Підготовивши необхідний інструмент, слід подбати про підготовку місця проведення затиральних робіт. Спочатку, ще до повного висихання плиткового клею, потрібно позбавитися його надлишків у шовному просторі. Справа в тому, що остаточно засохлий плитковий клей набагато складніше видалити, а хімічні речовини, що входять до складу клею і затирання, можуть вступати в реакції, створюючи неестетичні та складові сольові плями. Процедуру видалення плиткового клею можна проводити за допомогою спеціального шпателя або іншого відповідного інструменту. Глибина шва повинна становити не менше одного сантиметра.

Саме затирання слід проводити після закінчення облицювання, це фінішний етап укладання плитки, що проводиться після остаточного застигання плиткового клею. Усі підготовчі роботи, як і сама затирка, не належать до категорії складних робіт, які мають проводити виключно професійні працівники. При акуратному та ретельному дотриманні всіх описаних рекомендацій, з такою роботою можна впоратися самостійно.

Як правильно затирати плиткові шви

Безпосередньо затирання виконується за один прохід усі приміщення. Це дозволить уникнути неестетичних нашарувань розчину та утворення тріщин між різними шарами. Роботи проводяться зверху вниз, тобто спочатку обробляють настінну плитку, потім переходять на підлогу.

Підготовлену суміш укладають на поверхню керамічної плитки. Далі суміш на шовний простір наноситься шпателем діагональними рухами, причому тримати шпатель під гострим кутом до поверхні плитки, не більше 30 градусів. Суміш необхідно буквально вдавлювати в шов, щоб вона заповнювала всі порожнечі не тільки між плитками, але заходила під неї. Заповнення всіх порожнеч сприятиме більшій надійності та тривалості експлуатації керамічної плитки. Рекомендується проходити таким чином щонайменше два рази.

Готова суміш у ємності здатна досить тривалий час не засихати, але час застигання після її нанесення різко зменшується. Розчин у швах, як і надлишки, висихаючи, буквально прикипають до кераміки, і потім їх нелегко видаляти. Визначають, чи суха суміш, чи ні, досить просто. Необхідно сильно змоченою губкою не сильно протерти невелику ділянку вже нанесеної затирки. Якщо губка витягує частинки розчину або на розчині залишаються подряпини він на неї, слід почекати ще трохи часу, необхідного для повної готовності затирання.

Щоб уникнути цього, необхідно проводити своєчасне очищення від надлишків затирального матеріалу. Тому затирання рекомендуємо проводити на невеликих ділянках, не більше двох квадратних метрів, чергуючи з подальшим очищенням цієї ділянки.

Як проводиться очищення керамічної плитки

Якби майстерно не проводили очищення, все одно частинки затирального матеріалу залишаться на кераміці, і ці частинки необхідно повністю очистити. Очищення проводиться, коли затиральна маса висохла, але не до кінця. На дотик вона має бути ще не твердою, але вже й не м'якою.

Але часто цей момент не виходить «словити» і затирання засихає. У таких випадках використовують терки з абразивними частинками. Рекомендуємо попередньо протестувати таку тертку, почистивши обрізки плитки або випробувавши її в непомітних місцях. Керамічна плитка може бути різної якості, а абразивні терки можуть залишати неестетичні сліди або навіть подряпати деякі види кераміки. Виготовляють первісне очищення, рухаючи теркою по діагоналі до швів, очищаючи від напливів затиральної маси. Таким методом не допускатиметься попадання краю абразивної терки безпосередньо в затертий шов, при якому частина затирання виривається і виходить щілини на шві. Ненароком отриманий дефект необхідно закласти новою порцією розчину, очищення продовжують тільки після повторного висихання.

Наступним етапом є вологе очищення, при якому повністю очищається і відмивається поверхня керамічної плитки від розчину. Для цього використовується губка, змочена у воді, але добре віджата, якою. протирають плитку круговими рухами. Намагайтеся, щоб на шви потрапляло якнайменше води, тому не перезволожуйте губку і ретельно її вичавлюйте. Процедуру вологого очищення слід проводити двічі-тричі, періодично промиваючи губку і замінюючи воду, а у разі сильного забруднення необхідно процедуру повторювати і більше разів.

На наступному етапі проводиться вирівнювання швів, їх глибина має бути однаковою на всій фанерованій поверхні, без виїмок і напливів. З цією метою використовується спеціальна розшивка. Такий інструмент зазвичай виготовляється самостійно, його розмір залежить від ширини шва. Як розшивку можна використовувати підточену дерев'яну паличку або ручку зубної щітки.

Після цього проводиться повторне вологе очищення, яке повністю прибирає всі сліди затирального матеріалу. Губку так само, як і в першому випадку, ретельно вимивають та віджимають. Протирають губкою всю керамічну плитку поволі, намагаючись не зупинятися.

Останнім етапом, після вологого очищення та повного висихання поверхні, є видалення нальоту, що залишився за допомогою заздалегідь підготовленої чистої м'якої ганчірки.

Захист керамічної плитки герметиками

Після проведеної затирки та подальшого очищення отримуємо готовий виріб – фанеровану поверхню з рівними, красивими швами. Багато хто вважає, що робота закінчена та готова до експлуатації. Але деякі фахівці вважають, що завершальним етапом облицювання є покриття швів, а то й усієї фанерованої поверхні, спеціальним герметизуючим розчином.

Герметик додатково захищатиме шви, місця стикування облицювальної плитки з сантехнічними приладами (раковина, унітаз тощо) та виходи труб. Наносять герметик на шви тонким пензликом, надлишки та краплі слід видаляти негайно. Для нанесення герметика на всю поверхню плитки користуються спеціальними малярними валиками, що підходять під тип герметика.

Як ви змогли переконатися, затирання швів є важливим етапом облицювання поверхонь, без якого весь ремонт не буде закінчено. Компанія  Мегатрейд-СМ рекомендує скористатися порадами щодо правильного проведення затирання, і керамічна плитка довго радуватиме око своїх господарів та їх гостей

Відгуки
Поки немає жодного відгуку. Станьте першим!
Написати відгук
Ім'я
E-mail
Відгук
Рейтинг